آب درمانی برای مبتلایان به لنف ادم

894

آب درمانی یا هیدروتراپی به ورزشهایی گفته میشود که در آب انجام شود.این فعالیتها برای بیماران مبتلا به لنف ادم به دلایلی مفید است:

  • در آب فرد قادر است حرکاتی را انجام دهد که در بیرون آب به تنهایی میسرنمی باشد.
  • شناوری در آب شخص را قادر به ورزشهایی میکند بدون اینکه فشاری بر روی مفاصل وارد شود.
  • آب عضلات را ریلاکس میکند و آرامش میدهد.درد را کاهش میدهد و به شخص احساس بهتری میدهد.
  • آب مقاومتی در مقابل حرکت کردن ایجاد میکند که سبب قوی شدن عضلات و بهبودی وضعیت قلبی و ریوی می شود.
بیشتر بخوانید:  لنف ادم چیست؟

موارد احتیاط هنگام ورزشهای آبی:

  • در مرحله نخست از پزشک یا درمانگر خود راجع به ایمن بودن ورزشهای آبی سئوال کنید.
  • اگر شنا بلد نیستید زیر نظر مربی و در قسمت کم عمق استخر بروید.
  • در طی شنا بدن شما به علت تحرک زیاد مقادیری آب از دست میدهد بنابراین همیشه در یک بطری کوچک مقداری آب تازه در کنار استخر گذاشته و بنوشید.
  • شنا کردن موجب خشکی پوست خصوصا عضو مبتلا به لنف ادم میشودلذا قبل از شنا کردن پوست خود را با مرطوب کننده مناسبی چرب کنید.

آیا در طی ورزش کردن نیاز به پوشیدن آستین طبی وجود دارد؟

بعضی پزشکان و درمانگران پوشیدن آستین فشاری در طی ورزشهای آبی را توصیه میکنند زیرا بازوها بیشتر اوقات بیرون از آب قرار دارند.بعضی از درمانگران هم به بیماران توصیه میکنند به جای پوشیدن دستکش در عمقی از آب شنا کنند که سطح آب تا شانه هایشان باشد.

این نکته قابل توجه است که کلر به دستکش یا جوراب لنف ادم آسیب می رساند پس شاید بهتر باشد از یک جوراب یا دستکش کهنه استفاده کنید و به خاطر داشته باشید حتما یک دستکش خشک با خود ببرید.

در مورد افرادی که مبتلا به لنف ادم پا هستند نیاز به استفاده از جوراب درمانی در آب وجود ندارد چون فشار هیدروستاتیک آب فشاری مشابه با فشار جوراب لنف ادم ایجاد میکند.

دمای آب

در هنگام ورزش ملایم دمای آب حدود ۳۴ درج سانتیگراد یا کمی کمتر موجب ریلکس شدن عضلات شده و ایجاد آرامش می کند. در ورزشهای آبی شدید مثل مسابقات شنا باید در آب با دمای پایینتری مثلا حدود ۳۰ – ۲۰ درجه سانتیگراد شنا کرد.

اجتناب از آب گرم

گرما موجب تشدید لنف ادم میشود. آب خیلی گرم موجب ایجاد مشکلاتی میشود زیرا باعث بالا رفتن دمای مرکزی بدن میشود. به همین دلیل استفاده از آب گرم تر از ۳۴ درجه برای بیماران مناسب نمی باشد.

وان آب داغ

دراز کشیدن در وان آب گرم به نظر بسیار عالی میرسد اما متاسفانه سبب افزایش خطر تورم عضو در افراد مبتلا به لنف ادم و یا کسانی که در معرض خطر لنف ادم هستند میشود. اگر پای شما در معرض خطر ایجاد لنف ادم است باید از وان آب گرم پرهیز کنید. اگر دست شما در معرض خطر لنف ادم است در صورتیکه دستتان را در خارج از آب نگه دارید استفاده از وان آب گرم اشکالی ندارد اما به محض اینکه احساس گرما کردید باید از آب خارج شوید خود را خشک کرده و مقادیری آب بنوشید.

جکوزی

فشار آب گرم (نه داغ) در جکوزی می تواند مفید باشد مخصوصا وقتی بر روی ناحیه گردن باشد. حبابهای خارج شده از بدنه جکوزی مانند ماساژ ملایمی می باشد که عضلات را ریلاکس کرده و غدد لنفاوی قاعده گردن را تحریک میکند

ورزش در آب

آهسته شروع کنید :اگر تا به حال ورزش آبی انجام نداده اید عاقلانه است که در ابتدا از مدت زمان کوتاهتری شروع کنید و به تدریج به ۵۰ تا ۶۰ دقیقه برسانید زیرا آب دینامیک و حساسیت بدن را تغییر میدهد ,لذا هر جلسه آب درمانی نباید بیشتر از یک ساعت طول بکشد.

مراقب باشید عضو در گیر لنف ادم معمولا پاسخ بافتی آهسته ای دارد بنابراین یک مشکل فورا ظهور پیدا نمی کند.لذا عاقلانه است از هر ورزش جدیدی فقط چند بار در یک جلسه انجام بدهید و اگر مشکلی مانند درد یا خستگی بیش از حد پیش نیامد در جلسه بعدی به تعداد دفعات حرکات ورزش بیفزایید.

راه رفتن در آب

راه رفتن در آب بهترین فعالیت برای گرم کردن بدن قبل از شروع ورزشهای آبی است.هر چه آهسته تر راه بروید بیشتر عضلات ریلکس می شوند و برای سیستم لنفاوی شما بهتر است.بین ۳ تا ۱۰دقیقه راه رفتن آرام قبل از ورزش توصیه میشود.در موقع راه رفتن آب تا سطح قفسه سینه شما باشد ,نفس های عمیق بکشید وراه بروید.

چگونه در استخر راه بروید

ابتدا پاشنه پا را بر روی کف استخر گذاشته در مرحله بعد کناره خارجی پا را بر روی کف استخربگذارید و در آخر پنجه پا را بر روی کف استخر قرار بدهید تا تمام کف پا بر روی کف استخر قرار بگیرد.بعد پاشنه را بلند کرده و روی پنجه پا فشار آورده و پا را به سمت جلو حرکت بدهید همیم کار را با پای بعدی انجام بدهید.

این طریق راه رفتن را به طور متناوب در جهت عقب برای افزایش قدرت ستون فقرات و عضلات پشت و در جهت چپ و راست برای افزایش پایداری مفصل ها و ناحیه لگن انجام بدهید. میتوانید با پوشیدن کمربند شنا این حرکت را در آبهای عمیقتر به طوریکه کاملا در آب غوطه ور هستید انجام بدهید.

حرکت دستها در حین راه رفتن

اگر مبتلا به لنف ادم دست هستید ,دستهایتان را به صورت شناور در حین راه رفتن در جلوی خود در سطح آب قرار دهید و به آرامی از سمتی به سمت دیگری حرکت بدهید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.