ابدومینوپلاستی چیست ؟

Credit: SALAMATBAN.COM
2,320

جراحی ابدومینوپلاستی چیست ؟

عمل جراحی ابدومینوپلاسی، یک عمل زیبایی است که با ایجاد برشی در قسمت تحتانی شکم (مثل برش سزارین ولی طویل تر از آن) چربی های اضافه ناحیه جدار شکم در پایین ناف را تخلیه میکنند و عضلات دیواره شکم را سفت میکنند اما ناف طبیعی بیمار حفظ میشود تا بعدا از سوراخ جدیدی در پوست خارج شود سپس پوست باقی مانده شکم در بالاتر از ناف تا حدودی از عضلات جدار شکم جدا میشود تا اجازه دهد که پوست باقی مانده را بتوان به اندازه کافی کشید تا قابلیت اتصال آن به لبه پایینی برش شکم ایجاد شود . ابدومینوپلاستی در محدوده‌های متفاوت انجام میشود و اغلب به چند دسته تقسیم می شوند. بسته به وسعت عمل جراحی، یک جراحی شکم کامل می‌تواند از ۱ الی ۵ ساعت طول بکشد. جراحی‌های شکم جزئی بین ۱ الی ۲ ساعت زمان می‌برد.

ابدومینوپلاستی
تصویر ابدومینوپلاستی

چه کسانی کاندید ابدومینوپلاستی هستند؟

افرادی که چاق هستند را نمیتوان بهترین کاندید ابدومینوپلاستی معرفی کرد، این عمل جراحی معمولا به افرادی که دارای چربی اضافی و همچنین پوست آویزان در ناحیه شکم هستند پیشنهاد میشود که باید شرایط زیر را نیز داشته باشند:

بیماری های قلبی، دیابت، آسم و … نداشته باشند

 • وزن بیمار ثابت باشد
 • در آینده قصد بارداری نداشته باشند
 • سابقه بارداری و زایمان متعدد داشته باشند
 • سیگاری نبودن

عوارض احتمالی ابدومینوپلاستی عبارتند از :

 1. ممکن است محل جوش برش پوست نامطلوب شود.
 2. احتمال خونریزی (هماتوم:به جمع شدن خون در بخشی از بدن ولی بیرون از رگ‌های خونی گفته می‌شود) وجود دارد
 3. ایجاد عفونت
 4. تجمع مایع زیر پوست
 5. اختلال در ترمیم زخم
 6. از دست دادن پوست
 7. ایجاد لخته های خونی
 8. تغییر رنگ پوست و یا تورم طولانی مدت
 9. مرگ بافت چربی عمقی پوست ( نکروز چربی )
 10. نا قرینگی ناحیه شکمی
 11. داشتن درد که ممکن است گاها طولانی باشد
 12. عوارض قلبی و ریوی، ترومبوز ورید عمقی
 13. تورم طولانی مدت پاها
 14. احتمال آسیب عصبی
 15. احتمال نیاز به جراحی مجدد
 16. گرفتن نتیجه کمتر از حد انتظار از نظر زیبایی

مراحل ابدومینوپلاستی

قبل از عمل جراحی ابدومینوپلاستی ممکن است از شما خواسته شود تا آزمایشات پزشکی انجام دهید و داروهای خاصی را مصرف کرده و یا از استفاده دارویی هایی مانند داروهای ضد التهاب و آسپرین اجتناب کنید و سیگار کشیدن را مدتی قبل تر از انجام عمل جراحی ترک کنید.

 • مرحله اول – بی هوشی

برای آسایش شما طی عمل جراحی ، داروهائی استفاده می شوند .گزینه ها شامل تسکین داخل وریدی و بی هوشی عمومی هستند . پزشک شما بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد نمود .

 • مرحله دوم – برش جراحی

یک عمل جراحی شکم کامل ، نیازمند برش افقی در محدوده بین خط موی شرمگاهی و ناف است . شکل و طول برش بر اساس میزان تصحیح مورد نیاز تعیین می گردد . از طریق این شکاف ، عضلات ضعیف شده شکم ترمیم و بخیه شده و بافت چربی و پوست اضافی برداشته می شود . ممکن است برش دیگری اطراف ناف جهت برداشتن پوست اضافی بالای شکم لازم شود .

 • مرحله سوم – بستن برش ها

در این مرحه از بخیه، چسب پوستی، نوار چسب جراحی و یا کلیپس برای بستن پوست بکار می رود  و برش ایجاد شده بر روی شکم بسته میشود.

 • مرحله چهارم – ملاحظه نتایج

عمل جراحی شکم منجر به ایجاد شکم صاف تر ، سفت تر ، و متناسب با کل بدن و وزن شما می گردد .

توجه کنید که :

تورم و ناتوانی در ایستادن کامل تا زمان تکمیل ترمیم ، ممکن است نتایج عمل را بپوشاند اما ظرف یک یا دو هفته شما می توانید کاملا بایستید و از بدن باریک تر خود مطمئن و راضی باشید .

دوره ی بهبودی:

پس از اتمام عمل جراحی اغلب بر روی برش های ایجاد شده، پانسمان هایی گذاشته میشود و به منظور کاهش تورم و حمایت بیشتر ناحیه شکم پس از عمل، گن های پس از جراحی مناسب به شما پوشانده میشود که این گن های فشاری اگر به طور صحیح انتخاب شوند میتوانند کمک شایانی به عمل جراحی شما داشته باشند.

پیشنهاد میشود: همه چیز درباره گن های پس از جراحی 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.