اسکلروتراپی یا لیزر وریدهای عنکبوتی

2,170

درمان ورید های عنکبوتی

این درمان با نام های اسکلروتراپی و درمان وریدی بوسیله لیزر نیز شناخته می شود. ورید های عنکبوتی (با ورید های واریسی اشتباه نگیرید) رگ های گشاد شده و کشیده شده هستند. شکل ورید های عنکبوتی مانند شاخه است و معمولا در ران، اندام های تحتانی و به ندرت نیز در صورت یافت می شود. ورید های عنکبوتی در حالت طبیعی بصورت تصاعدی رشد کرده و معمولا با افزایش سن، تعداد آنها نیز افزایش یافته و پدیدار می شوند.

اسکلروتراپی و درمان وریدی بوسیله لیزر شیوه های درمانی ورید های عنکبوتی هستند و باعث می شوند تا این ورید ها از روی پوست نیز محو شوند.

چه موقع باید به درمان ورید های عنکبوتی فکر کنیم؟

 1. اگر در پاها، اندام تحتانی و یا ران ورید هایی مانند شاخه و یا هم شکل تار های عنکبوت مشاهده گردد.
 2. اگر بر روی صورت خود، ورید هایی با اشکال ذکر شده در مورد قبل دارید و سعی می کنید که آنها را مخفی و پنهان کنید.
 3. اگر احساس می کنید که ورید های عنکبوتی در بدنتان به مرور زمان و با افزایش سن ایجاد می شوند و میخواهید آنها را هر چه زودتر نابود کنید.

نکات قابل توجه

نکات مثبت:

 • اسکلروتراپی و درمان وریدی بوسیله لیزر، درمان هایی بی خطر، سریع و بدون کمترین درد انجام می شوند.
 • این درمان ها بهبودی قابل توجهی در ظاهر ورید های عنکبوتی را بدنبال دارند.
 • دوره استراحت پس از درمان برای درمان های ذکر شده وجود ندارد و بیماران می توانند بلافاصله به محل کار بازگشته و فعالیت های سابق خود را ادامه دهند.

 

نکات منفی:

 • برای برداشتن ورید های عنکبوتی، چندین بار درمان لازم است.
 • بهتر است بیماران پس از درمان، از جوراب ها و گن های فشاری و بانداژ استفاده کنند.
 • پس از اسکلروتراپی و درمان وریدی بوسیله لیزر ممکن است سوزش، تغییر رنگ و یا زخم های کوچکی در محل درمان ایجاد شوند.

این موارد از مهمترین نکات برای درمان ورید های عنکبوتی هستند. برای اطمینان بیشتر از نوع بیماری و درمان های مفید برای شما بهتر است ابتدا با پزشک خود و جراح پلاستیک مشورت کنید.

جزئیات درمان ورید های عنکبوتی:

 1. درمان ورید های عنکبوتی چگونه صورت می گیرد؟

ورید های عنکبوتی توسط اسکلروتراپی و همچنین با لیزر قابل درمان هستند. درمان کامل ورید های عنکبوتی و نابود کردن آنها با یک درمان اتفاق نمی افتد و بلکه برای حذف و برداشتن کامل ورید های، چندین جلسه درمان لازم است.

 1. اسکلروتراپی:

 • اسکلروتراپی برای ورید هایی با سایز و اندازه متوسط بکار می رود بطوریکه قطر این ورید ها ۳ یا بیشتر از ۳ میلی متر باشند.
 • سپس مایع اسکلروزان توسط سوزن یا سرنگ به داخل ورید های مربوطه تزریق شده و باعث می شود ورید های عنکبوتی کوچک مسدود شده، رنگشان سفید و در آخر محو شوند.
 • پس از درمان، گن ها و محصولات فشاری (جوراب واریس) توصیه می شوند تا بطور کامل ورید های عنکبوتی را نابود کرده و درصد بهبودی را بالاتر ببرند.
 • یکی از بزرگترین مزیت های این درمان، راحت بودن بیمار طی عمل می باشد و پس از عمل نیز هیچ محدودیتی برای بیمار برای انجام کار های روزمره ایجاد نمی شود و بیمار می تواند همان روز به محل کار خود باز گردد.

در خانم های باردار، انجام درمان اسکلروتراپی ممنوع است. همچنین چنانچه سابقه لخته شدن خون در اندام ها را دارید، جهت انجام اسکلروتراپی با پزشک خود مشورت کنید.

 1. درمان وریدی بوسیله لیزر:

 • درمان بوسیله لیزر معمولا برای ورید های کوچک استفاده می شود. رگ هایی که قطر آنها ۳ یا کمتر از ۳ میلی متر هستند تحت این درمان قرار می گیرند. این نوع ورید ها معمولا در صورت پدیدار می شوند.
 • در حین درمان، چشم شما پوشیده می شود و قرنیه و شبکیه چشم شما در برابر لیزر حفاظت خواهد شد.
 • دستگاه لیزر بر روی قسمت مورد نظر متمرکز خواهد شد و اشعه لیزر توسط ورید های عنکبوتی جذب شده که باعث تخریب آنها می شود؛ پس از تخریب ورید ها توسط لیزر، ورید های عنکبوتی محو شده و توسط بدن جذب می شوند.
 • ممکن است پس از لیزر کردن ورید های عنکبوتی، سطح پوست قرمز شده، سوزش و تاول نیز ایجاد شوند. این تغییرات سطحی بر روی پوست، پس از چند هفته تا چند ماه از بین خواهند رفت.
 • در این درمان بیمار احتیاج به استراحت کوتاهی دارد و همچنین باید محل های لیزر را از قرار گرفتن در معرض آفتاب حفظ کنید.

درمان ورید های کوچک بوسیله لیزر از انجام اسکلروتراپی راحت تر است لذا توصیه می شود در نواحی حساسی مانند مچ پا از لیزر استفاده شود.

کدام روش؟

اسکلروتراپی یکی از درمان های اثبات شده و مطمئن است و برای درمان ورید های عنکبوتی پر طرفدار است؛ ولی در بعضی موارد، اگر ورید های عنکبوتی کوچک بودند و در محدوده مچ و صورت قرار گرفته بودند باید از درمان وریدی بوسیله لیزر استفاده شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.