بزرگ شدن سینه مردان یا ژنیکوماستی چیست ؟

1,281

بیماری بزرگ شدن سینه مردان ، مردان را در هر سنی می تواند تحت تاثیر قرار دهد و معمولا بخاطر عوامل ژنتیکی، تغییر هورمون ها، مصرف دارو های خاص و افزایش وزن به وجود می آید.

معمولا ۵۰% مردان در طول زندگی دچار این عارضه می شوند. این بیماری با افزایش چربی پستان و حجیم شدن بافت های غدد ترشحی شناخته می شود و می تواند یک یا هر دو پستان را درگیر کند.

بزرگ شدن سینه مردان معمولا با فشار روحی و کاهش اعتماد به نفس همراه می باشد. بسیاری از مردان با ورزش مداوم و رژیم غذایی مناسب از این عارضه جلوگیری می کنند. معمولا با کاهش وزن، پستان ها کوچک تر می شوند که به دلیل وجود غدد ترشحی اضافه است. کاهش وزن به ندرت باعث کاهش مناسب سایز پستان می شود.

جراحی ژنیکوماستی یا جراحی ماموپلاستی با کاهش حجم یکی از موثر ترین و پایدار ترین روش ها برای کاهش اندازه سینه، ترمیم آرئول و نیپل و همچنین بهبود فرم سینه است.

آناتومی پستان های مردان و زنان بسیار به یکدیگر شبیه است به استثنای آنکه سینه های مردان فاقد بافت های خاص تولید شیر می باشند. بهتر است بدانید که تنها ۱% از مبتلایان به سرطان سینه، مرد هستند.

سینه ها روی لایه عضلانی به نام پکتورالیس ماژور قرار گرفته اند و از دو بافت اصلی چربی و غدد ترشحی تشکیل می شود که اندازه و شکل پستان ها را تعیین می کنند. مجموعه نیپل_آرئول از دو قسمت نیپل (نوک پستان) و آرئول (ناحیه رنگی اطراف نیپل) تشکیل می شود.

طبقه بندی ژنیکوماستی :

روش های مختلفی جهت طبقه بندی ژنیکوماستی وجود دارد. جامعه جراحان پلاستیک آمریکا دسته بندی هایی را تعریف کردند که بیماران مبتلا به ژنیکوماستی را به ۴ درجه تقسیم می کند:

  • درجه اول: با سینه های کوچک و حجیم شدنشان در اطراف آرئول مشخص می شود.
  • درجه دوم: با بزرگ و حجیم شدن سینه و آرئول که از بافت اطراف متمایز است مشخص می شود.
  • درجه سوم: با بزرگ شدن و حجیم شدن سینه و آرئول که از قفسه سینه بطور کامل نمایان می شود مشخص می گردد.
  • درجه چهارم: با بزرگ شدن و حجیم شدن سینه و آرئول که نمای پستان های زنانه پیدا می کند مشخص می شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.