درمان بیماری های وریدی مزمن چیست؟ (قسمت دوم)

1,306

در مبحث قبلی به سه روش درمان اشاره شد که شامل بالا قرار دادن پاها، تمرینات ورزشی و درمان های فشاری بود که در این مبحث به درمان های فشاری بیشتر خواهیم پرداخت و در مباحث بعدی سایر روش های درمانی توضیح داده می شود.

برای مطالعه بیشتر: درمان بیماری های وریدی مزمن چیست؟ (قسمت اول)

 

در درمان فشاری از سه نوع روش جهت درمان بیماری های وریدی مزمن استفاده می شود.

جوراب های فشاری (جوراب واریس):

این جوراب ها با اعمال فشار مناسب به اندام های تحتانی احتمالا با جلوگیری از بازگشت خون به اندام تحتانی باعث بهبود جریان خون در اندام تحتانی می شود.

بیشترین فشار توسط جوراب های فشاری (جوراب واریس) در ناحیه مچ پا اعمال می شود و کم کم این فشار کمتر شده تا جوراب به بالای ران برسد.

این جوراب های واریس فشار های مختلف دارند. جوراب های فشاری (واریس) با فشار کم را می توان به راحتی و بدون نسخه پزشک در داروخانه ها و یا فروشگاه های تجهیزات پزشکی تهیه کرد.

افرادی که بیماری متوسط و شدید تری دارند و یا افرادی که مدت زمان طولانی تری را روی پاهای خود می ایستند و یا بیمارانی که زخم های وریدی روی اندام تحتانی خود دارند معمولا نیازمند جوراب های فشاری (واریس) هستند که توسط پزشک نسخه شود و در فروشگاه های تجهیزات پزشکی فروشی که پرسنل آموزش دیده جهت سایز زدن مناسب دارند به فروش می رسد.

معمولا جوراب های فشاری (واریس) در مدل های مختلفی عرضه می شوند که ممکن است تا ناحیه زانو، تا بالای ران و یا جوراب شلواری باشد و در دو نوع پنجه باز و یا پنجه بسته موجود است.

جوراب های واریس تا زانو برای درمان اکثر بیماران کافی می باشد.

برخی از بیماران خارش و یا درد اندام تحتانی را در هنگام پوشیدن جوراب مخصوصا در مرتبه اول تجربه می کنند که معمولا این علایم در رابطه با سایز نامناسب جوراب برای ایشان است.

برای مطالعه بیشتر: نحوه استفاده از جوراب های واریس

 

پمپ های هوا با فشار متناوب (IPC):

استفاده از جوراب های فشاری (واریس) ممکن است برای درمان بیماری های وریدی در بیماران خیلی چاق و یا بیمارانی که ادم زیادی دارند دشوار باشد.

در این موارد، روش جایگزین پمپ های هوا با فشار متناوب (IPC) است.

این وسیله از بالشتک های پلاستیکی تشکیل شده است که ورید اندام تحتانی را می پوشانند.

این بالشتک ها ………. به صورت متناوب پر و خالی می شوند و باعث ایجاد فشار متناوب بر اندام تحتانی می شوند.

این پمپ های هوا با فشار متناوب را می توان به میزان چندین ساعت در طول یک شبانه روز بکار برد.

همانند جوراب های فشاری (واریس)، پمپ های هوا با فشار متناوب (IPC) نیز می تواند در بیمار مخصوصا در مدت اول دردناک باشد اما به مرور زمان در تخلیه ادم اندام تحتانی درد و ناراحتی بیمار کاهش خواهد یافت.

 

بانداژ های فشاری:

بیماران با علایم شدیدتر نارسایی وریدی مانند بیماران با زخم وریدی، ممکن است جهت درمان نیازمند بانداژ های فشاری باشند

بانداژ های فشاری مانند یک گچ انعطاف پذیر، دور اندام تحتانی عمل می کنند و معمولا توسط یک پرستار یا پزشک آموزش دیده بسته می شود.

دارو های موضعی قبل از بانداژ کردن استفاده می شود و در بیمارانی که زخم دارند پس از پانسمان مناسب، بانداژ نشده انجام خواهد شد.

بانداژ ها معمولا یک یا دو بار در هفته باید تعویض شوند.

در طول مدت درمان، این بانداژ ها باید خشک باشند.

باید در زمان دوش گرفتن بانداژ فشاری با یک پلاستیک مناسب پوشانده شود تا در طول استحمام خیس نشود.

چنانچه بیماری دارای بانداژ های فشاری در اندام تحتانی است و به هر دلیلی بانداژ خیس شود، لازم است توسط پزشک و یا پرستار مربوطه تعویض شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.